TVP 1
05:15 Bali - Hura! Idą Święta!, odc. 52 (Yahoo! It's Christmas!); serial animowany kraj prod.Francja (2006)
05:30 Opowiedz nam coś Milu - Księżniczka na ziarnku grochu, odc. 51 (La princesse au petit pois) kraj prod.Francja (2004)
05:45 W labiryncie - odc. 75 Towar
06:15 W labiryncie - odc. 76 Igor
06:45 Henryk Wars - pieśniarz Warszawy; film dokumentalny
07:50 Leśny wojownik (Forest Warrior); film fabularny kraj prod.USA (1996)
09:35 Natura w Jedynce - Nieujarzmiona Missisipi.cz. 1 Wielki mróz (Wild Mississippi) -  txt. str. 777; film dokumentalny kraj prod.USA (2011)
10:35 Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. Opowieść w pięciu odsłonach, cz. 4; film dokumentalny
11:05 Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. Opowieść w pięciu odsłonach, cz. 5; film dokumentalny
11:40 Święto Konstytucji - transmisja
13:20 Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju - Koncert Galowy
14:15 Pan Tadeusz -  txt. str. 777; film fabularny kraj prod.Polska, Francja (1999)
17:00 Teleexpress
17:15 Pogoda
17:25 Jaka to melodia? - odc. 2647; teleturniej muzyczny
17:55 OPOLE! Kocham Cię!; felieton
18:20 Ranczo - odc. 87 - Ciężka ręka prawa -  txt. str. 777; serial obyczajowy TVP
19:10 Wieczorynka - Miś Uszatek zaprasza - odc. 10 Dobry pomysł; serial animowany
19:15 Wieczorynka - Miś Uszatek - Podwieczorek; serial animowany
19:30 Wiadomości
20:00 Sport
20:10 MŚ w rajdach samochodowych - Rajd Argentyny
20:15 Pogoda
20:30 Anna German - odc. 10/10 (Anna German, ep. 10) -  txt. str. 777; serial biograficzny kraj prod.ROSJA (2012)
21:35 Aleksandra Kurzak - Rzeszów 2013; koncert
22:35 Rewers -  txt. str. 777; czarna komedia kraj prod.Polska (2009)
00:25 Moja krew -  txt. str. 777; dramat kraj prod.Polska (2009)
02:10 Przemytnicy; film TVP kraj prod.Polska (1984)
03:35 Weekendowy magazyn filmowy; magazyn
03:55 Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju - Koncert Galowy
04:35 Zagadkowa Jedynka
05:40 Zakończenie dnia

TVP 2
06:15 Dwójka Dzieciom - Przygód kilka wróbla Ćwirka - odc. 5/39 - Jedynak
06:25 Dwójka Dzieciom - Przygód kilka wróbla Ćwirka - odc. 6/39 - Nauka pływania
06:40 M jak miłość - odc. 197
07:40 Barwy szczęścia - odc. 934 -  txt. str. 777; serial obyczajowy TVP
08:20 Historia niezwykłej przyjaźni (Wild and Wooley An Elephant and his Steep); film dokumentalny kraj prod.Holandia (2011)
09:20 Józef Hen i  Tomasz Piątek (Rozmowy poSzczególne)
09:55 Wojciech Cejrowski- boso przez świat - Bieda -  txt. str. 777; cykl reportaży
10:35 Ciekawski George 2 (Curious George 2: Follow That Monkey!); film animowany kraj prod.USA (2009)
12:05 Gwiazdy w południe - Mistrz kierownicy ucieka 2 (Smokey and the Bandit II) -  txt. str. 777; film akcji kraj prod.USA (1980)
14:00 Familiada - odc. 2038; teleturniej
14:40 Rodzinka.pl - odc. 40 "Dorosłe nastolatki" -  txt. str. 777; serial komediowy TVP
15:05 Rodzinka.pl - odc. 41 "Kryzys" -  txt. str. 777; serial komediowy TVP
15:40 Dlaczego nie! -  txt. str. 777; komedia romantyczna kraj prod.Polska (2007)
17:30 Historia Polski według Kabaretu Moralnego Niepokoju
18:00 Panorama
18:25 Sport Telegram
18:30 Pogoda
18:35 Underdog - Superpies (Underdog) -  txt. str. 777; komedia kraj prod.USA (2007)
20:05 Barwy szczęścia - odc. 935 -  txt. str. 777; serial obyczajowy TVP
20:40 Płocka Noc Kabaretowa 2013 (1). Deszcz meteorów; program rozrywkowy
21:40 Płocka Noc Kabaretowa 2013 (2). Na ratunek; program rozrywkowy
22:45 Płocka Noc Kabaretowa 2013 (3). Końcowe odliczanie; program rozrywkowy
23:45 Piąty Stadion - odc 66, Fobia
23:55 Kryminalne zagadki Las Vegas - s. X, odc. 19/23 (Crime Scene Investigation X, ep. 1019); serial sensacyjny kraj prod.USA, Kanada (2010)
00:50 Paradoks - odc. 9 Oaza spokoju -  txt. str. 777; serial kryminalny TVP
01:45 Pitbull - odc. 10; serial policyjny TVP
02:35 Mistrz kierownicy ucieka 2 (Smokey and the Bandit II); film akcji kraj prod.USA (1980)
04:10 Zakończenie dnia

Polsat
05:00 Wstawaj! Gramy! (2270)
06:00 Sylwester i Tweety na tropie (25)
06:30 Sylwester i Tweety na tropie (26)
07:00 Scooby Doo, gdzie jesteś?! (10)
07:30 Tom i Jerry (7)
08:10 Scooby-Doo i śnieżny potwór
09:40 Scooby-Doo! Ahoj piraci!
11:10 Karate Kid IV - Mistrz i uczennica
13:40 Komandosi z Navarony
16:10 Trudne sprawy (58)
17:05 Dlaczego ja? (421)
18:05 Pierwsza miłość (1701)
18:50 Wydarzenia
19:20 Sport
19:25 Pogoda
19:30 Świat według Kiepskich (184)
20:00 Tylko taniec - Got to Dance (9)
22:30 Resident Evil: Afterlife
00:35 Trzy dni na miłość (1)
01:00 Trzy dni na miłość (2)
01:30 Zagadkowa Noc (1090)
03:15 Tajemnice losu (1321)

TVN
04:55 Uwaga! - magazyn
05:15 Mango - telezakupy
07:15 Na Wspólnej - serial obyczajowy
07:50 Doradca smaku - program kulinarny
08:00 Dzień dobry TVN - magazyn
11:10 Oszukane - kulisy powstawania filmu
11:35 Kit Kittredge: Amerykańska dziewczyna - komedia, USA 2008
13:30 Baśń z tysiąc drugiej nocy - film familijny, Niemcy 1991
15:30 Potwory kontra obcy: Dynie-mutanty z kosmosu - film animowany, USA 2009
16:00 Kung Fu Panda: Sekrety Potężnej Piątki - film animowany, USA 2008
16:30 W 80 dni dookoła świata - komedia, USA 2004
18:55 Doradca smaku - program kulinarny
19:00 Fakty
19:25 Sport
19:35 Pogoda
19:45 Uwaga! - magazyn
20:00 Madagaskar - film animowany, USA 2005
21:55 Mission: Impossible 2 - film sensacyjny, USA 2000
00:20 Kuba Wojewódzki - talk-show
01:20 Uwaga! - magazyn
01:35 Arkana magii - program ezoteryczny
02:55 Nic straconego

TVP Info Gorzów Wielkopolski
06:55 Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
07:00 Serwis Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
07:06 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
07:10 Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
07:30 Serwis Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
07:35 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
07:40 Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
08:00 Serwis Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
08:06 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
08:10 Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
08:30 Serwis Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
08:35 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
08:40 Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
09:00 Serwis Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
09:07 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
09:12 Info Poranek; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
09:30 Dla niesłyszących - Msza św. w intencji Ojczyzny -  JM; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
11:00 Dla niesłyszących - Uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych -  JM; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
11:30 Serwis Info Dzień; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
11:50 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
11:54 Serwis sportowy; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
12:00 Dla niesłyszących - Święto Konstytucji - Uroczystości -  JM; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
13:15 3 maja; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
13:30 Serwis Info Dzień; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
13:50 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
13:55 Serwis sportowy; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
14:00 Raport z Polski; STEREO, CENTRE CUT, Dla małoletnich od lat 12, Na żywo
14:15 Reportaż TVP INFO - Granica; 16:9, Dla małoletnich od lat 12
14:30 Serwis Info Dzień; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
14:50 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
14:55 Serwis sportowy; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
15:00 Reportaż TVP INFO - Pantokrator; STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
15:30 Serwis Info Dzień; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
15:50 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
15:55 Serwis sportowy; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
16:00 Raport z Polski; STEREO, CENTRE CUT, Dla małoletnich od lat 12, Na żywo
16:30 Dla niesłyszących - Serwis Info Dzień -  JM; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
16:56 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
17:01 Informacje lubuskie - wydanie główne - Informacje lubuskie 03.05.2013; STEREO, Dla małoletnich od lat 7, Na żywo
17:14 Pogoda Poznań; STEREO
17:18 Telepopołudnie - Telepopołudnie 03.05.2013; magazyn; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
17:29 Telepopołudnie - Telepopołudnie 03.05.2013; magazyn; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
17:40 Telepopołudnie - Telepopołudnie 03.05.2013; magazyn; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
17:51 Telepopołudnie - Telepopołudnie 03.05.2013; magazyn; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
18:00 Koszykówka mężczyzn - TBL: 1/4 finału (3B): ENERGA Czarni Słupsk - Stelmet Zielona Góra; STEREO
18:45 Magazyn reporterski; STEREO, Dla małoletnich od lat 12
18:59 Koszykówka mężczyzn - TBL: 1/4 finału (3B): ENERGA Czarni Słupsk - Stelmet Zielona Góra; STEREO
20:00 Forum; program publicystyczny; STEREO, CENTRE CUT, Dla małoletnich od lat 12, Na żywo
20:45 Infoexpress; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
21:00 Serwis Info Wieczór; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
21:15 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT
21:20 Telekurier; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
21:40 STUDIO LOTTO
21:50 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT
21:55 Informacje lubuskie - podsumowanie dnia - Informacje lubuskie 03.05.2013 -; STEREO, Dla małoletnich od lat 7, Na żywo
22:12 Pogoda Poznań; STEREO
22:20 Ekstraklasa kulturalna; magazyn; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
22:40 Serwis Info Wieczór.; STEREO, CENTRE CUT, Na żywo
23:02 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT
23:10 Sportowy Wieczór; STEREO, CENTRE CUT
23:25 Spór o Konstytucję 3 Maja; reportaż; Bez ograniczeń wiekowych
23:52 Fotograf partyzantów; film dokumentalny; reż.:Wiesław Paluch; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
00:30 Forum; program publicystyczny; STEREO, CENTRE CUT, Dla małoletnich od lat 12
01:15 Infoexpress; STEREO, CENTRE CUT
01:30 Telekurier; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
01:48 Listy do PRL - u - .; felieton; STEREO, Bez ograniczeń wiekowych
01:55 Serwis Info Wieczór.; STEREO, CENTRE CUT
02:18 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT
02:24 Sportowy Wieczór; STEREO, CENTRE CUT
02:35 Reportaż TVP INFO - Podziw; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 7
03:00 Reportaż TVP INFO - Pantokrator; STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
03:22 Listy do PRL - u - .; felieton; STEREO, Bez ograniczeń wiekowych
03:30 3 maja; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
03:42 Reportaż TVP INFO - Emisariuszka Langiewicza; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
03:56 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT
04:00 Spór o Konstytucję 3 Maja; reportaż; Bez ograniczeń wiekowych
04:25 Fotograf partyzantów; film dokumentalny; reż.:Wiesław Paluch; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
04:57 Infoexpress; STEREO, CENTRE CUT
05:04 Pogoda Info; STEREO, CENTRE CUT
05:08 Reportaż TVP INFO - Granica; 16:9, Dla małoletnich od lat 12
05:22 3 maja; STEREO, Dla małoletnich od lat 7
05:35 Raport z Polski; STEREO, CENTRE CUT, Dla małoletnich od lat 12

TV 4
5:00 I Like It
5:20 Triumf miłości Odcinek: 124
6:10 4music
7:15 Marsz pingwinów
9:00 Książę
10:50 Marsz dinozaurów
12:45 Dekoratornia
13:15 Mistrz kuchni: Gordon Ramsay Odcinek: 9 Sezon: 2
14:15 W krzywym zwierciadle: Poszukiwacze złota
16:05 Moja dziewczyna II
18:10 Zakręcony
20:00 Mój brat - Bruce Lee
22:50 Wyspa zła
0:45 Wzór Odcinek: 55 Sezon: 3
1:30 Gość Wydarzeń
1:45 To był dzień
2:35 4music
3:25 I Like It
4:15 Przerwa w nadawaniu

TVN 7
05:05 Pascal: po prostu gotuj - program kulinarny
05:40 We dwoje - program rozrywkowy
06:55 Mango - telezakupy
09:00 Przyjaciele - serial komediowy
09:30 Przyjaciele - serial komediowy
10:05 Ach, jak cudowna jest Panama - film animowany, Niemcy 2006
11:25 Tata i skaut - komedia, USA 1994
13:20 Conagher - western, USA 1991
15:35 Przeminęło z wiatrem (1/2) - dramat, USA 1939
17:40 Przeminęło z wiatrem (2/2) - dramat, USA 1939
20:00 Po prostu walcz - dramat, USA 2008
22:15 Sprawa Sharky'ego - thriller, USA 1981
00:40 Klątwa 2 - horror, USA 2006
02:40 Arkana magii - program ezoteryczny
04:45 Bez montażu

TV Puls
6:30 No problem! Odcinek: 8
7:00 Całkiem nowe przygody Toma i Jerry'ego Odcinek: 7 Sezon: 2
7:30 Timon i Pumba Odcinek: 41 Sezon: 2
8:00 Kevin, władca Północy
10:00 Magiczny kamień
11:45 Ratunku, jestem rybą
13:20 Przygody młodego Indiany Jonesa Odcinek: 7 Sezon: 2
15:15 Na psa urok
17:15 Kopalnie króla Salomona Odcinek: 2
19:00 Pingwiny z Madagaskaru Odcinek: 39 Sezon: 2
19:30 Pingwiny z Madagaskaru Odcinek: 1 Sezon: 2
20:00 Pościg za prawdą Odcinek: 1
22:00 Era hobbitów
23:55 Prawo pięści
1:50 Zobacz to!

Puls 2
6:00 Gramy po polsku Odcinek: 59
7:00 Błękitny patrol Odcinek: 45 Sezon: 3
7:55 Pippi Odcinek: 26
8:30 Przedszkolaki
9:00 Łowcy smoków Odcinek: 2
9:30 Wielka podróż Bolka i Lolka Odcinek: 11
9:40 Wielka podróż Bolka i Lolka Odcinek: 12
10:00 Kacper i przyjaciele
10:25 Pszczółka Maja Odcinek: 40
11:00 Przygody Bolka i Lolka Odcinek: 65
11:10 Przygody Bolka i Lolka Odcinek: 1
11:30 Reksio Odcinek: 44
11:35 Reksio Odcinek: 45
11:55 Superauta Odcinek: 10
12:25 Pippi Odcinek: 1
13:00 Przedszkolaki
13:25 Łowcy smoków Odcinek: 3
14:00 Wielka podróż Bolka i Lolka Odcinek: 11
14:10 Wielka podróż Bolka i Lolka Odcinek: 12
14:30 Kacper i przyjaciele
15:00 Pszczółka Maja Odcinek: 41
15:30 Przygody Bolka i Lolka Odcinek: 65
15:40 Przygody Bolka i Lolka Odcinek: 1
16:00 Reksio Odcinek: 44
16:05 Reksio Odcinek: 45
16:20 Supeauta Odcinek: 10
16:55 Pippi Odcinek: 2
17:25 Fantomas kontra Scotland Yard
19:30 Spotkanie z balladą Odcinek: 19
20:30 Błękitny patrol Odcinek: 46 Sezon: 3
21:30 Jerry Springer Show Odcinek: 11 Sezon: 18
22:30 Jerry Springer Show Odcinek: 12 Sezon: 18
23:30 Piękni i ambitni Odcinek: 35
0:30 Sekundy grozy Odcinek: 30 Sezon: 2
1:00 Z archiwum policji Odcinek: 6
1:30 Z archiwum policji Odcinek: 7
2:00 Przerwa w nadawaniu

TV Polonia
06:10 Warto kochać - odc. 59; serial TVP; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
07:00 Na chwałę Bogu; reportaż; STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
07:25 Między nami bocianami - odc. 6 - Porwanie; serial animowany; Bez ograniczeń wiekowych
08:00 Z orłem w koronie - Przeciw zniewoleniu; cykl dokumentalny; reż.:Hanna Kramarczuk; STEREO, Dla małoletnich od lat 12
09:00 Polonia 24; STEREO, 16:9
09:40 Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju - Koncert Galowy cz. 1; STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
10:40 Wszystko przed nami - odc. 71 -  txt. str. 777; telenowela TVP; STEREO / DOLBY E, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
11:10 Barwy szczęścia - odc. 811 -  txt. str. 777; serial obyczajowy TVP; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
11:40 Święto Konstytucji - transmisja; STEREO, 16:9, Transmisja
13:25 M jak miłość - odc. 973; serial TVP; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
14:15 Polonia w Komie - USA - Catalina (226); STEREO, Bez ograniczeń wiekowych
14:30 Z orłem w koronie - Przeciw zniewoleniu; cykl dokumentalny; reż.:Hanna Kramarczuk; STEREO, Dla małoletnich od lat 12
15:30 Wszystko przed nami - odc. 71 -  txt. str. 777; telenowela TVP; STEREO / DOLBY E, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
16:00 Aleksandra Kurzak - Rzeszów 2013; koncert; STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych, Na żywo
17:30 Teleexpress; STEREO, 16:9
17:55 16. Przystanek Woodstock 2010 - Justyna Steczkowska; koncert; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
18:55 Ex Libris - 127; magazyn; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 7
19:15 Barwy szczęścia - odc. 811 -  txt. str. 777; serial obyczajowy TVP; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
19:45 Dobranocka - Noddy w krainie zabawek - Noddy i nakręcana szczęka, odc. 51 (Noddy and the lost teeth); serial animowany kraj prod.Wielka Brytania (2008); STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
20:00 Wiadomości; STEREO, 16:9
20:30 Sport; STEREO, 16:9
20:40 Pogoda; STEREO, 16:9
20:50 Na dobre i na złe - odc. 519 - Wyniki nie kłamią; serial TVP; STEREO / DOLBY E, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
21:45 Polonia w Komie - Ibiza - Madmajk (227); STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
22:00 Polonia 24; STEREO, 16:9, Na żywo
22:45 Trędowata -  txt. str. 777; melodramat kraj prod.Polska (1976); reż.:Jerzy Hoffman; wyk.:Elżbieta Starostecka, Leszek Teleszyński, Jadwiga Barańska, Czesław Wołłejko, Lucyna Brusikiewicz, Irena Malkiewicz, Anna Dymna, Gabriela Kownacka, Mariusz Dmochowski, Piotr Fronczewski; 16:9, Dla małoletnich od lat 12
00:20 OPOLE! Kocham Cię! - /5/; felieton; 16:9, Dla małoletnich od lat 12
00:45 Wszystko przed nami - odc. 71 -  txt. str. 777; telenowela TVP; STEREO / DOLBY E, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
01:15 Między nami bocianami - odc. 6 - Porwanie; serial animowany; Bez ograniczeń wiekowych
01:45 Dobranocka za oceanem - Noddy w krainie zabawek - Noddy i nakręcana szczęka, odc. 51 (Noddy and the lost teeth); serial animowany kraj prod.Wielka Brytania (2008); STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
02:00 Wiadomości; STEREO, 16:9
02:25 Sport; STEREO, 16:9
02:35 Pogoda; STEREO, 16:9
02:45 Na dobre i na złe - odc. 519 - Wyniki nie kłamią; serial TVP; STEREO / DOLBY E, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
03:40 Polonia 24; STEREO, 16:9
04:15 Polonia w Komie - Ibiza - Madmajk (227); STEREO, 16:9, Bez ograniczeń wiekowych
04:25 Barwy szczęścia - odc. 811; serial obyczajowy TVP; STEREO, 16:9, Dla małoletnich od lat 12
05:00 Trędowata; melodramat kraj prod.Polska (1976); reż.:Jerzy Hoffman; wyk.:Elżbieta Starostecka, Leszek Teleszyński, Jadwiga Barańska, Czesław Wołłejko, Lucyna Brusikiewicz, Irena Malkiewicz, Anna Dymna, Gabriela Kownacka, Mariusz Dmochowski, Piotr Fronczewski; 16:9, Dla małoletnich od lat 12

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.